FB pixel

Fogérzékenység nyáron (is)? Mutatom, mit tehetsz ellene!

Jeges limonádé, hideg gyümölcsök, sörök, fröccsök, koktélok, fagylaltok – nincs is jobb hűsítő ezeknél nyáron. De mi van akkor, amikor mindezek fogyasztása fájdalmat okoz? Ha a fogaid érzékenyen reagálnak a hideg, savas vagy édes ételekre, italokra, érdemes utánajárni az okoknak és a megoldásoknak.
Fogérzékenység nyáron (is)? Mutatom, mit tehetsz ellene!

A nyáron leginkább kedvelt ételek és italok általában hidegek és/ vagy savasak - hiszen ezek frissítenek a nagy melegben leginkább. Ilyenkor gyakrabban kerül a poharunkba jégkockával teli limonádé, hideg sör, fröccs, a tányérunkba pedig behűtött leves, fagylalt vagy például olyan frissítő gyümölcsök, mint például a görögdinnye vagy az ananász. Ezek azonban nem biztos, hogy mindenkinek felhőtlen élvezetet nyújtanak - főleg, ha valakinek érzékeny a foga a hidegre vagy az édes, savas dolgokra.

Mi az a fogérzékenység?

A fogérzékenység egy rendkívül gyakori probléma, amely sorána fogak bizonyos külső ingerekre hirtelen, éles fájdalommal reagálnak.Ez a kellemetlen érzés általában étkezés vagy fogmosás közben észlelhető és leginkább hőmérséklet-változások (például egy forró leves vagy egy fagylalt), kémiai hatások (savas gyümölcsök, üdítők), vagy mechanikai ingerek (fogkefével való dörzsölés) hatására jelentkezik. Bár a fájdalom általában csak rövid ideig tart, gyakori előfordulása jelentősen rontja az életminőséget, sőt akár komolyabb fogászati problémára is utalhat.

A fogérzékenység kezelhető nyáron is!
Jelentkezz be még ma konzultációra vagy fogzománcvédő kezelésre >
Időpont foglalás

A fogérzékenység hátterében általában a fogzománc elvékonyodása, sérülése vagy az íny visszahúzódása áll. Ez utóbbi jelenség különösen az alsó elülső fogaknál jellemző, és a fognyak szabaddá válását eredményezi. A fognyaki terület alatt található dentin sokkal érzékenyebb, mint a zománc, így ha ez a rész szabaddá válik – például a zománc kopása vagy az íny visszahúzódása miatt –, az ingerek (mint a hideg, a savas vagy az édes hatások) gyorsan eljutnak az idegvégződésekhez, amit éles fájdalomként élünk meg.

Miért erősödik fel nyáron a fogérzékenység?

A nyári időszakban több olyan tényező is jelen van, amelyek fokozhatják a fogérzékenységet. Először is, ilyenkorgyakrabban fogyasztunk hideg ételeket és italokat– például fagylaltot, jégkockával hűtött italokat, sört vagy fröccsöt –, amelyek közvetlenül ingerelhetik a fogak érzékeny területeit.

Másrészt, a frissítő, szezonális gyümölcsök – mint a citrusfélék, bogyós gyümölcsök vagy az ananász – magas savtartalmuk miatt károsíthatják a fogzománcot, ami fokozhatja az érzékenységet.

Végül, a nyári szabadságok, baráti vagy családi összejövetelek idején hajlamosabbak vagyunklazábban venni a napi szájápolási rutint,vagy hosszabb idő telik el két fogmosás között. Mindezek pedig elősegíthetik a lepedékképződést, a fogzománc további gyengülését valamint jelentősen fokozhatják az érzékenységet ebben az időszakban.

Otthoni praktikák a fogérzékenység csökkentésére

A fogérzékenység enyhítésében az otthoni ápolásnak kulcsszerepe van. Ha odafigyelsz néhány alapvető szokásra és tudatos változtatásokat vezetsz be a napi szájápolásban, sokat tehetsz a tünetek csökkentéséért, sőt akár teljesen meg is előzheted azok kialakulását. Az alábbi tippek segítenek ebben:

  • Használj érzékeny fogakra kifejlesztett fogkrémet, amely hatóanyagaival segít lezárni a dentincsatornákat és csökkenteni az ingerek idegekhez jutását. Fontos, hogy ezeket a készítményeket rendszeresen – legalább napi kétszer – használd, és ne öblítsd le rögtön, hogy a hatóanyagok tovább dolgozhassanak.
  • Kerüld vagy csökkentsd a savas ételek és italok fogyasztását (pl. citrusfélék, üdítők, ecetes saláták). Ha mégis fogyasztasz ilyesmit, az italoknál például használj szívószálat, hogy a savas lé minél kevésbé érintkezzen a fogaiddal.
  • Válts puha sörtéjű fogkefére, és kerüld az erőteljes dörzsölést fogmosás közben, mert ez koptathatja a zománcot és növelheti az érzékenységet. Figyelj a helyes fogmosási technikára is.
  • Étkezés után legalább 30 percet várj a fogmosás előtt,különösen, ha savas ételt vagy italt fogyasztottál. Ez idő alatt a zománc visszanyeri természetes ellenálló képességét. Addig is öblíts ki a szádat tiszta vízzel, vagy használj fluoridos szájvizet.

Profi megoldások a fogérzékenység csökkentésére

Ha az otthoni megoldások nem hoznak kielégítő eredményt, vagy az érzékenység állandósul, érdemes szakember segítségét kérni. A professzionális kezelések célja, hogy megszüntessék az érzékenység kiváltó okait és hosszú távú enyhülést biztosítsanak.

  • Személyes konzultáció: Ha a panaszok tartósak, erősödnek, vagy nem reagálnak az otthoni kezelésekre, mindenképpen javasolt egy alapos dentálhigiénés vagy fogorvosi kivizsgálás. A konzultáció során a szakember felmérheti a fogak és az íny állapotát, és személyre szabott kezelési tervet javasolhata probléma megszüntetésére.
  • Fogzománcvédő kezelés: Ilyen személyre szabott, speciális kezelés lehet a fogzománcvédő eljárás, amely segít megerősíteni a fogak külső védőrétegét,a zománcot. A kezelés során olyan hatóanyagokat juttatok a fogfelszínre, amelyek lezárják a dentincsatornákat, ezáltal csökken az érzékenység és javul a fogak ellenálló képessége.
  • Professzionális tisztítás:Egy másik hatékony kezelés lehet, a professzionális tisztítás, amely során eltávolítom a lepedéket, a biofilmet és a fogkövet, ezek ugyanis gyulladást, irritációt vagy ínyvisszahúzódást okozhatnak és hozzájárulhatnak az érzékenység kialakulásához.

Mikor érdemes szakemberhez fordulni?

A fogérzékenység sokszor átmeneti és enyhe, de vannak esetek, amikor már érdemes dentálhigiénikushoz vagy fogorvoshoz fordulni. Ilyen eset, ha:

  • az érzékenység mindennap jelentkezik, fokozódik, vagy egyre több fogat érint, mert ez akár zománcsérülésre, fognyaki kopásra vagy ínyvisszahúzódásra is utalhat.
  • hirtelen, éles fájdalmat tapasztalsz egy-egy konkrét fognál, mert ez lehet akár szuvasodás, letört tömés vagy akár gyökérprobléma jele is.
  • a fogérzékenység mellett más tünetek is megjelennek – például ínyvérzés, kellemetlen lehelet, elszíneződött fogfelszínek, mert ez gyulladásos folyamatokra vagy más szájüregi problémákra utalhat.

A fenti esetekben nem érdemes halogatni a kontrollvizsgálatot, hiszen minél előbb megkapod a diagnózist és az ennek megfelelő kezelést, annál nagyobb az esély rá, hogy elkerüld a komolyabb beavatkozásokat.

Hogyan segíthet a fogzománcvédő kezelés?

A fogzománcvédő kezelés egy speciálisan érzékeny fogakra kifejlesztett professzionális eljárás, amely célja, hogy erősítse a fogzománcot, lezárja a dentincsatornákat és ezáltal csökkentse a fájdalmas ingerek idegekhez való eljutását.Ez különösen akkor hasznos, ha az érzékenység gyakori, vagy ha a nyári időszakban felerősödik. Melyek a fogzománcvédő kezelés legfőbb előnyei?

  • Kíméletes, gyors, fájdalommentes eljárás: A kezelés nem jár kellemetlenséggel, így azok is bátran igénybe vehetik, akik félnek a fogászati beavatkozásoktól.
  • Védőréteget képez a fog felszínén: A felvitt hatóanyag egyfajta pajzsként viselkedik, amely segít megakadályozni, hogy a külső ingerek elérjék a fog belsejében lévő idegeket.
  • Hosszú távú megoldás: A kezelés hatása akár 6 hónapig is tarthat, így sokáig megoldást jelenthet a mindennapi fogérzékenységre.
  • Különösen ajánlott nyáron: A nyári időszakban gyakrabban fogyasztunk hideg, savas vagy édes ételeket valamin italokat, emiatt ez a kezelés kifejezetten jó választás lehet a panaszok megelőzésére vagy csökkentésére.

A fogérzékenység kezelhető, sőt meg is szüntethető!

A fogérzékenységgel kapcsolatban két fontos tényezőt érdemes szem előtt tartani: az egyik a megelőzés, a másik pedig az időben történő beavatkozás. Ha már a kezdeti tünetek észlelésénél szakemberhez fordulsz, jó eséllyel elkerülheted a súlyosabb következményeket – például a fogzománc további károsodását vagy a krónikus gyulladások kialakulását. Ha pedig visszatérő vagy folyamatos fogérzékenységgel küzdesz, akkor sincs semmi veszve. Szerencsére a fogérzékenység nemcsak enyhíthető, hanem számos esetben teljes mértékben meg is szüntethető – ehhez viszont személyre szabott kezelési tervre van szükség. Egy konzultáció alkalmával lehetőség nyílik a panaszok pontos feltérképezésére, és egy olyan kezelési terv kialakítására, amely az egyéni igényeknek megfelelő.

Ne várj, míg a fájdalom mindennapossá válik – kérj időpontot minél hamarabb, hogy a fogérzékenység ne gátolhasson meg abban, hogy felhőtlenül átadhasd magad a nyári pillanatoknak! 

A fogérzékenység kezelhető nyáron is!
Jelentkezz be még ma konzultációra vagy fogzománcvédő kezelésre >
Időpont foglalás

Szeretnék hírlevelet kapni a legjobb ajánlatokról, újdonságokról, akciókról!