FB pixel

Fogékszer - mielőtt belevágsz, olvasd el!

Csillogó mosoly, egyedi megjelenés, biztonságos megoldás - a fogékszer napjaink egyik legnépszerűbb szépészeti trendje. De vajon minden amit hallottál róla, igaz? Ebben a részletes útmutatóban választ kaphatsz minden kérdésedre a fogékszerekkel kapcsolatban.
Fogékszer - mielőtt belevágsz, olvasd el!

A fogékszer még ma is nagyon divatos. Valahol érthető is, hiszen ez egy olyan kiegészítő, amely igazán különlegessé varázsolja viselője mosolyát. A felhelyezés előtt azonban érdemes többet is megtudni erről a fancy csecsebecséről, például, hogy miképp kerül a fogra, milyen előnyei és hátrányai vannak, vagy hogy mi történik, ha véletlenül lenyeli a viselője...

Nincs új a nap alatt! A fogékszer már a '90-es években is igen népszerűnek számított, az utóbbi években pedig a fogakra helyezett arany, kristály vagy drágakő díszek ismét a reneszánszukat élik. Ennek oka valószínűleg az, hogy a fogékszer nemcsak egy divatos kiegészítő, hanem az önmegvalósítás egyik modern formája is, amely lehetővé teszi, hogy a viselője ebben a formában is fejezésre juttassa stílusát és egyéniségét. De mit érdemes tudni a fogékszerekről és a viselésükről?

 Mi az a fogékszer?

Kezdjük is az elején, azaz tisztázzuk, mit is nevezünk fogékszernek!

A fogékszer egy apró, dekoratív dísz, amelyet a fogakra helyeznek fel. Leggyakrabban aranyból, kristályból vagy drágakövekből készülnek, és sokféle színben valamint formában elérhetők, így mindenki megtalálhatja azt a típust, amely leginkább illik hozzá. Fontos megjegyezni, hogy a fogékszer csak esztétikai célokat szolgál, azaz egyedibbé teszik a mosolyt és különlegessé a megjelenést.

fogékszer

A fogékszer előnyei és hátrányai

A fogékszer viselésének előnyei és hátrányai egyaránt akadnak, így mindkettővel érdemes tisztában lenni, mielőtt valaki úgy dönt, hogy belevág a kalandba.

A fogékszer előnyei

A fogékszer egyik legnagyobb előnye, hogy egyedi megjelenést kölcsönöz, és segít abban, hogy viselője magabiztosabbnak érezze magát. Sok ember számára a fogékszer egy különleges önkifejezési mód, amely épp úgy tükrözi a stílusát és az egyéniségét, mint például egy hajviselet, egy smink vagy férfiak esetében egy bajusz, szakáll vagy éppen a simára borotvált arc.

Előnye még, hogy a felhelyezése viszonylag gyors, fájdalommentes eljárás, és ha szakember végzi, a fogakat sem károsítja.

A fogékszer hátrányai

Természetesen a fogékszereknek akadnak hátrányai is, amelyeket érdemes figyelembe venni, mielőtt a viselése mellett dönt valaki. A fogékszer extra figyelmet igényel a szájhigiéniát illetően, hiszen ha például túl nagy vagy eláll a fogfelszíntől, az ételmaradékok nagyobb eséllyel ragadnak meg a környékén, ami fogzománc-károsodásához, vagy akár szuvasodásához is vezethet.

Ráadásul egyesek számára a fogékszer viselése kényelmetlen is lehet, különösen, ha rosszul van felhelyezve.

Szintén a negatívumok közé sorolható, hogy ugyan ritkán, de előfordulhat, hogy - főleg gyakori cserélgetés esetén vagy a nem megfelelő eltávolítása során - a fogzománc sérül.

A fogékszer viselése tehát alapos megfontolást és megfelelő ápolást igényel, hogy elkerülhessük a problémákat.

A fogékszer felhelyezése

A fogékszer felhelyezése egy viszonylag egyszerű, gyors és fájdalommentes eljárás, amelyet szakember azaz, fogorvos vagy dentálhigiénikus végez. A folyamat első lépése a fogfelület előkészítése:

  1. a fogat alaposan meg kell tisztítani, hogy ne maradjon rajta semmilyen lepedék vagy szennyeződés, ami akadályozhatná az ékszer megfelelő rögzítését.
  2. Ezt követi egy polírozás, majd a fogra egy speciális, fogászati ragasztóanyagot visznek fel, amely biztosítja az ékszer stabil megtapadását.
  3. Az ékszert ezt követően precízen felhelyezik a kívánt helyre, és UV-fénnyel megvilágítják, hogy a ragasztó gyorsan és biztonságosan megkössön.

Az egész folyamat általában 15-30 percet vesz igénybe, attól függően, hogy a fogfelület előkészítése mennyi ideig tart. Különösebb előkészületekre a páciens részéről nincs szükség, bár egy alapos otthoni fogtisztítás nem árt, a folyamat optimalizálása érdekében.

A fogékszer felhelyezése teljesen fájdalommentes, hiszen semmilyen fúrást vagy invazív beavatkozást nem igényel. Az eljárás során a páciens csupán minimális kellemetlenséget érezhet a fog tisztítása és a ragasztóanyag felvitele során, de ezek általában rövid ideig tartanak és nem okoznak fájdalmat.

Fogápolás fogékszerrel

A fogékszer megfelelő odafigyeléssel teljesen biztonságos, ám extra gondoskodást igényel, hogy a fogak egészségesek, az ékszer pedig tartósan szép maradhasson. A fogékszer felhelyezése után érdemes rendszeresen, nagyjából félévente, szakemberrel ellenőriztetni a fogak állapotát valamint az ékszer rögzítését. A fogak ápolásával kapcsolatban is jó, ha körültekintőbb az, aki fogékszert visel.

A fogékszer körül alaposan meg kell tisztítani a fogfelszínt, hogy az ételmaradék és lepedék ne halmozódjon fel. Ehhez érdemes puha sörtéjű fogkefét használni, amely nem károsítja az ékszert vagy a fogzománcot, illetve jól jöhet egy egysoros fogkefe valamint egy antibakteriális szájvíz is.

Mindezeken túl a fogékszer viselése mellett érdemes óvatosnak lenni a nagyon kemény ételekkel, mivel ezek hatására az ékszer meglazulhat vagy akár le is eshet.

Ellenőriztesd fogékszeredet most!
Jelentkezz be még ma ellenőrzésre! >
Időpontfoglalás

A 10 leggyakoribb kérdés és válasz a fogékszerekkel kapcsolatban

Feltehetem otthon magamnak a fogékszert?

Nem! A fogékszer felhelyezéséhez egy speciális fogászati ragasztóanyag szükséges, amelyet csak szakember tud megfelelően alkalmazni. Az otthoni felhelyezés nemcsak csúnya végeredményhez vezethet, de a fogzománcot is károsíthatja, ráadásul a nem megfelelő rögzítés miatt valószínűleg nem is marad fenn rendesen az ékszer.

Mennyire biztonságos a fogékszer viselése?

A fogékszer viselése alapvetően biztonságos, ha szakszerűen van felhelyezve és megfelelően gondozzuk a fogainkat. Fontos azonban, hogy rendszeresen ellenőriztessük a fogékszer állapotát, és tartsuk be a szájhigiéniai szabályokat.

Mennyi ideig marad fenn a fogékszer?

A fogékszer tartóssága nagyban függ a viselő szokásaitól és a szájápolási rutinjától. Általában néhány hónaptól akár egy évig is a fogon maradhat, ha megfelelően van gondozva.

Eltávolítható-e a fogékszer, ha meggondolom magam?

Igen, a fogékszer eltávolítható, ám az eltávolítást szintén szakemberre kell bízni, hogy a fogsérülés esélyét a lehető legkisebbre lehessen csökkenteni.

Mennyi idő alatt helyezik fel a fogékszert?

A fogékszer felhelyezése általában 15-30 percet vesz igénybe. Az időtartam attól függ, hogy a fog felületének előkészítése mennyi ideig tart.

Kényelmetlen lehet-e a fogékszer viselése?

A fogékszer általában nem okoz kényelmetlenséget, azonban néhány napba beletelhet, míg hozzászokik a viselője. Ha az ékszer jól van felhelyezve, nem akadályozza a beszédet vagy az étkezést.

Lenyelhetem-e véletlenül a fogékszert?

Ritka esetekben előfordulhat, hogy a fogékszer meglazul és leesik. Ha ez megtörténik, a lenyelése általában nem okoz egészségügyi problémát, mivel az ékszer kicsi, nem mérgező és a kialakítása sem szúrós vagy hegyes. Mindenesetre ilyen esetben azért érdemes szakemberhez fordulni.

A fogékszer károsítja a fogakat? Valóban veszélyes?

Nem, a fogékszer önmagában nem károsítja a fogakat, ha szakszerűen helyezik fel és megfelelően gondozzák. Azonban a rosszul felhelyezett vagy nem megfelelően karbantartott fogékszer fogszuvasodást vagy más problémákat okozhat.

Több ékszer viselése problémát okozhat?

Több ékszer viselése növelheti a lepedék felhalmozódásának esélyét, valamint bonyolultabbá teheti a tisztítást. Emiatt különösen fontos, hogy megfelelő szájhigiéniai rutint alakítsunk ki, ha több fogékszert viselünk.

Milyen gyakran kell ellenőriztetni a fogékszert?

Javasolt félévente ellátogatni fogorvoshoz vagy dentálhigiénikushoz, hogy ellenőrizhessük a fogékszer állapotát és megbizonyosodjunk arról, hogy a fogak egészségesek, illetve az ékszer nem lazult-e meg.

Foglaljuk össze, hogy mit tudtunk meg!

A fogékszer valóban egyedi és stílusos módja lehet annak, hogy feldobjuk mosolyunkat és kifejezzük személyiségünket. Mielőtt azonban fogékszer felhelyezésére vállalkozna valaki, érdemes alaposan mérlegelnie, hogy valóban szükséges-e számára ez a kiegészítő...

Bármi is a mérlegelés eredménye, egy biztos: a fogak egészségéről minden körülmények között gondoskodni kell. Ha már fent van a fogékszer, akkor érdemes rendszeresen ellenőriztetni azok és fogaink állapotát.

Ami pedig a személyes véleményemet illeti, szerintem a ragyogó, tiszta fogaknál nem létezik szebb ékszer!

Fogékszer felhelyezés előtt ...
kérj fogkőeltávolítást és fogfehérítést! >
Időpontfoglalás

Szeretnék hírlevelet kapni a legjobb ajánlatokról, újdonságokról, akciókról!