FB pixel

Afta a szájban - okai és kezelése

Apró, mégis kínzóan fájó seb a szájban. Szúr, ég, mar, alig tudsz enni, inni tőle - ez bizony valószínűleg afta. De mi is az az afta, hogyan alakulhat ki, mik a tünetei, hogyan előzhetjük meg és mik a leghatásosabb ellenszerei? Ebből a bejegyzésből minden olyan információt megtudhatsz, ami az aftával kapcsolatos lehet!
Afta a szájban - okai és kezelése

A kutatások szerint életében legalább egyszer mindenki megtapasztalja, milyen is az afta, mivel ez a szájnyálkahártya egyik leggyakoribb megbetegedése. Az afta tehát egy sokakat érintő szájüregi probléma, amely kellemetlen, sőt az esetek nagyobb részében kifejezetten fájdalmas, éppen ezért nagyban befolyásolhatja az érintettek életminőségét. Ezért kiemelten fontos, hogy megértsük, mi okozza az aftákat, hogyan kezelhetjük a tüneteket, és milyen módon előzhetjük meg újbóli előfordulásukat.

Mi az az afta a szájban?

Az afta, orvosi nevén aphthous stomatitis, egy gyakori szájnyálkahártya-probléma, egyfajta szájfekély, amely apró, fájdalmas sebek formájában jelentkezik. Az afták általában ovális vagy kerek alakúak, és rendszerint fehér vagy sárgás szélekkel körülhatároltak. Ezek a sebek többnyire a száj belső felületén, az ínyen, a garaton vagy a nyelv területén jelennek meg, de ritkább esetekben előfordulhatnak a száj külső részein is.

Az afták mérete és alakja igen változó lehet gombostűfejnyitől egészen 1 cm átmérőjűig, ritkán azonban ennél nagyobb sebeket szintén okozhatnak, ráadásul egyszerre nem csak egy afta alakulhat ki, hanem akár szétszórtan, akár csoportosan is megjelenhetnek az érintett területen.

Mennyire komoly az afta? A formák és méretek árulkodó jelei

Afta típusa Jellemzők Gyógyulási idő Okok Kezelés és megelőzés
Mikulicz-féle Leggyakoribb, 5 mm-nél kisebbek, enyhe fájdalom 4-14 nap Stressz, tápanyaghiány, fizikai trauma Helyi fájdalomcsillapítás, szájhigiénia, stresszkerülés
Sutton-féle Ritka, mélyebb szöveteket érint, erős fájdalom, hegesedés Több hét vagy hónap Autoimmun betegségek, vitaminhiány (B12, folsav, vas), stressz, allergia Orvosi kezelés szükséges lehet, vitaminpótlás, stressz csökkentése
Herpetiform ulceráció Pontszerű elváltozások összeolvadása, herpeszhez hasonló külső, nem vírusos eredet Változó Nem vírusos, pontos ok ismeretlen, kapcsolódhat immunreakciókhoz Antimikrobiális szájöblögetők, fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentő gyógynövények, szájhigiénia ápolás
Cook-féle csoportosan jelennek meg 1-2 hét legyengült immunrendszer, stressz Helyi fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentő gyógynövények


A szájüregben jelentkező kisebb aftás fekélyeket, más néven Mikulicz-féle aftákat, a leggyakrabban tapasztalt elváltozások közé sorolják. Ezek az afták a visszatérő fekélyes elváltozások 80-90%-át teszik ki, és általában 5 mm-nél kisebbek. Megjelenésüket okozhatja stressz, tápanyaghiány, vagy a száj nyálkahártyáját ért kisebb fizikai trauma, mint például a fogszabályzó okozta irritáció. Ezek az aftás fekélyek bár zavaróak, jellemzően nem okoznak nagy fájdalmat, és kezelés nélkül is 4-14 nap alatt spontán gyógyulnak .

A nagyobb aftás fekélyek, amelyeket Sutton-féle aftáknak is neveznek, szerencsére ritkábban fordulnak elő. Ezek a fekélyek méretükben elérhetik az 5 mm-től a 2-3 cm-t is, ami jelentős fájdalommal jár, mivel kiterjednek a mélyebb szövetekre. Az ilyen típusú afták gyakran összefüggésbe hozhatók autoimmun betegségekkel vagy táplálkozási hiányállapotokkal, mint például a B12-vitamin, folsav vagy vas hiányával. Ételallergiák és a stressz szintén hozzájárulhatnak a kialakulásukhoz. Ezeknek a fekélyeknek a gyógyulása hosszabb időt, több hetet vagy hónapot is igénybe vehet, és gyakran hagynak hegeket maguk után .

A herpetiform afták, vagyis herpetiform ulceráció, akkor fordulnak elő, amikor sok apró, pontszerű fekély egyesül, nagyobb és szabálytalan alakú elváltozásokat képezve. Annak ellenére, hogy megjelenésük a herpeszre emlékeztet, fontos tudni, hogy ezeket az aftás fekélyeket nem a herpes simplex vírus okozza. Mivel nem vírusos eredetűek, az antivirális kezelés nem hatásos ellenük. A fájdalom enyhítése érdekében helyi kezelések, például antimikrobiális szájöblögetők és fájdalomcsillapító szopogató tabletták alkalmazása javasolt. A gyulladáscsökkentő gyógynövények, mint a kamilla vagy geránium főzetei szintén segíthetnek.

A Cook-féle afta egy különleges szájüregi elváltozás, amely leggyakrabban a szájnyálkahártyán fordul elő. Ez a fajta afta apró, fájdalmas, kerek vagy ovális sebként mutatkozik meg, és általában fehér vagy sárga szín jellemzi, vöröslő, gyulladt szélekkel. Különösen jellemző, hogy a szájpadláson, az ajkak belső oldalán vagy a nyelven alakul ki. Bár a pontos kiváltó okai nem teljesen tisztázottak, összefüggésbe hozható a legyengült immunrendszerrel, stresszel, hormonális változásokkal, vitaminhiánnyal, illetve bizonyos ételekre adott allergiás reakciókkal. Az afta nem fertőző, és általában magától meggyógyul 1-2 héten belül. Ha azonban nagyon gyakran fordulnak elő, vagy különösen fájdalmasak, ajánlott orvoshoz fordulni, mert ezek az immunrendszerrel, vagy egyéb egészségügyi problémákkal is kapcsolatban lehetnek.

afta

Általános megelőzési stratégiák közé tartozik az egészséges, vitamin- és ásványi anyagokban gazdag étrend, illetve a rendszeres szájhigiénés gyakorlatok betartása. Stressz csökkentése és a nyálkahártyát irritáló ételek, mint például citrusfélék kerülése szintén ajánlott. Fontos, hogy visszatérő esetekben orvosi tanácsot kérjünk a kezelési lehetőségekről. 

Kezdd el az afták kezelését most!
Üdvözöld a napot fájdalommentes mosollyal! >
Időpontfoglalás

Az afták okai és kialakulásának tényezői

Az afták pontos eredete még mindig nem teljesen tisztázott, de a kutatások számos kockázati tényezőt azonosítottak, amelyek elősegíthetik megjelenésüket. Ezek közül kiemelkednek néhány gyakori tényező.

Az egyik fő ok a szájüregi sérülések. Kemény ételek, mint például a chips vagy az égetett cukor elfogyasztása, vagy egy éles tárgy, például egy fogpiszkáló használata során keletkező sebek könnyen aftává válhatnak.

A mindennapi stressz szintén nagy szerepet játszhat az afták kialakulásában. A stresszes időszakokban bekövetkező hormonális változások, valamint az immunrendszer legyengülése miatt nőhet az afták megjelenésének kockázata.

Számos ételről is köztudott, hogy hozzájárulhat az afták kialakulásához. Citrusfélék, paradicsom, diófélék, málna, eper és csokoládé fogyasztása esetén, különösen az arra hajlamos embereknél, könnyebben kialakulhatnak afták.

A genetikai hajlam sem elhanyagolható szempont. Ha a családban előfordulnak hasonló problémák, valószínű, hogy öröklődő tényezők is szerepet játszanak az afták megjelenésében.

Ezen kívül a hiánybetegségek, mint például a B12-vitamin, folsav, vas és cink hiánya is hajlamosíthatnak az afták kialakulására.

Bizonyos immunrendszeri problémák, például autoimmun betegségek vagy az immunrendszer hiperaktivitása szintén növelhetik az alfák megjelenésének esélyét.

Hormonális változások – mint a terhesség, menstruáció, menopauza, pubertás vagy hormontartalmú gyógyszerek szedése – szintén kihatással lehetnek a szájnyálkahártya érzékenységére és az immunszabályozásra. Ezek a változások gyakran stresszel is társulnak, ami további kockázati tényezőt jelenthet.

Végül, szájápolási termékekben található irritáló anyagok szintén vezethetnek afták kialakulásához. Egyes fogkrémek és szájöblítők olyan összetevőket tartalmazhatnak, amelyek irritálhatják a szájnyálkahártyát, és elősegíthetik ezen elváltozások megjelenését.

Fontos megjegyezni, hogy az afták kialakulásáért gyakran ezeknek a tényezőknek a kombinációja tehető felelőssé. Az egyéni érzékenység és számos más személyes tényező is befolyásolhatja az elváltozás létrejöttét, így nem mindig lehet pontosan meghatározni, mi okozza az afták megjelenését.

afta szájban

Afta tünetei, azonosítása és otthoni kezelése

Tünet Leírás
Kellemetlenség, fájdalom Intenzív fájdalom étkezés, beszéd közben; mérettől, súlyosságtól függően változó
Piros vagy fehér sebek Fehér vagy sárgás szélekkel körülvett hámfosztott területek, közepük gyakran piros
Hólyagok Fájdalmas, átlátszó folyadékkal teli kis kiemelkedések, amelyek sebekké alakulnak
Érzékenység Terület érzékenyebb a napi tevékenységekre (evés, ivás, fogmosás)

Afta tünetei és felismerése

Az afták megjelenése és a hozzájuk kapcsolódó fájdalom erőteljesen egyénfüggő. Ami az egyik embernek csak enyhe kellemetlenséget okoz, az a másik számára jelentős életminőség-romlást eredményezhet. Ennek ellenére az afták tünetei általában jól azonosíthatók. Az afták általában erős fájdalmat és diszkomfortérzést okoznak, ami különösen étkezés, beszéd vagy akár az érintett terület érintése esetén válik hangsúlyossá. Az elváltozások általában piros vagy sötétebb közepű, fehér vagy sárgás szélekkel körülhatárolt sebek formájában jelennek meg a szájnyálkahártyán. Néhány esetben az afták kezdetben hólyagokként jelentkezhetnek, amelyek átlátszó folyadékkal teli, fájdalmas kis dudorok formájában láthatóak, mielőtt sebekké válnának. Az ilyen elváltozások okozta érzékenység miatt a mindennapi tevékenységek, mint az evés vagy a fogmosás is fájdalmassá válhatnak.

Otthoni kezelési javaslatok Cél
Fájdalomcsillapító szájvizek használata Fájdalom enyhítése, gyulladás mérséklése
Hűsítő gélek, kenőcsök alkalmazása Közvetlen fájdalom- és kellemetlenségcsillapítás
Irritáló ételek elkerülése További irritáció elkerülése
Tápláló étrend Immunerősítés, gyógyulás elősegítése
Gyógynövényes teák gargalizálása Gyulladáscsökkentés

Hogyan kezeljük otthon az aftát?

Gyakran nincs szükség orvosi beavatkozásra az afta esetén, mivel a sebek rendszerint egy-két hét alatt maguktól meggyógyulnak. Az otthoni kezelés célja a fájdalom enyhítése, a gyógyulás felgyorsítása és a további afták kialakulásának megelőzése. Javasolt különféle fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő szájvizek vagy öblítőszerek használata. Továbbá a közvetlen helyi kezelések, például hűsítő gélek és kenőcsök felvitele, amelyek enyhíthetik a fájdalmat és a kellemetlenséget. Az irritáló ételek – mint a forró, fűszeres, savanyú vagy sós ételek – kerülése is ajánlott, hogy elkerülhessük a további irritációt. Továbbá fontos a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend betartása az immunrendszer erősítése és a gyógyulás elősegítése érdekében. A gyógynövényes teás öblögetések is hatékonyak lehetnek a gyulladás csökkentésében.

Szabadulj meg az aftáktól!
Élvezd újra az étkezéseket fájdalom nélkül! >
Időpontfoglalás

Hogyan előzd meg a kialakulását?

Bár az afták kialakulását teljes mértékben megakadályozni nem tudjuk, néhány tanács betartásával nagyban csökkentheted a szájsebek megjelenésének esélyét. Ezek a tanácsok ráadásul nem csupán az afták minimalizálásában segíthetnek, hanem abban is, hogy a szájüreged egésze egészségesebbé váljon.

Tartsd tisztán a szádat: Fontos, hogy napi rendszerességgel - ha lehet, naponta kétszer - alaposan moss fogat, valamint használj fogselymet a fogak közötti területek tisztításához. A jó szájhigiénia segít csökkenteni a baktériumok és irritáló anyagok felhalmozódását, amelyek aftákhoz vezethetnek.

Válassz okosan az ételek közül: Kerüld el azokat a fogásokat és italokat, amelyek irritálhatják a szájnyálkahártyát. Ilyen például minden, ami forró, fűszeres, savanyú, sós, illetve olyan ételek is, amelyek felsérthetik a száj belsejét. Helyette inkább friss gyümölcsöket és zöldségeket fogyassz, és figyelj a megfelelő hidratáltságra. Az egészséges táplálkozás és elegendő folyadékbevitel erősíti az immunrendszert, ami segít csökkenteni az afta megjelenésének esélyét.

Ezen kívül, a gyógyszertárakban kapható fertőtlenítő szájvizek mellett néhány gyógynövény is hatékony lehet. A kamillával való öblögetés megnyugtatja a száj nyálkahártyáját, míg az apróbojtorján, geránium és varázsmogyoró főzete vérzéscsillapító és gyulladáscsökkentő hatású lehet.

Ha az afták gyakran visszatérnek, javasolt elvégeztetni egy allergiavizsgálatot, amely tartalmazza a gluténérzékenység tesztelését is. Fontos a kiegyensúlyozott, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend követése, sok gyümölccsel és zöldséggel, továbbá a cinkben gazdag olajos magvak rendszeres fogyasztása is. Az afták újbóli megjelenésének kockázata csökkenthető cinket tartalmazó táplálékkiegészítők szedésével, amelyek nélkülözhetetlenek a bőr egészsége számára is.

Kerüld az ételallergéneket: Ha bizonyos ételekre érzékeny vagy, kerüld ezek fogyasztását, mivel az allergiás reakciók aftákhoz vezethetnek.

Csökkentsd a stresszt: A stressz csökkentése és a relaxációs technikák alkalmazása segíthet megelőzni az afták kialakulását. A stressz negatívan befolyásolhatja az immunrendszeredet, ami növeli az afták megjelenésének kockázatát.

Mondj nemet a dohányzásra és alkoholra: A dohányzás és az alkoholfogyasztás irritálhatja a szájnyálkahártyát, és aftaképződéshez vezethet.

afta okai és kezelése

Mikor forduljunk orvoshoz vele?

Az afták általában néhány hét alatt maguktól is meggyógyulnak, ám bizonyos esetekben érdemes szakembernek is megmutatni a sebeket. Ilyen eset, ha

  • az afta kialakulása után több hétig semmilyen javulás nem tapasztalható, és a seb nem kezd gyógyulni
  • az afták gyakran visszatérnek
  • súlyos fájdalom, duzzanat, láz, nyelési nehézség vagy más szokatlan tünetek jelentkeznek
  • az afták nemcsak a szájban, hanem máshol is megjelennek

Az afták általában nem jelentenek komoly egészségügyi kockázatot, de egyes esetekben más egészségügyi problémák vagy fertőzések kísérőtünetei is lehetnek, ezért fontos, hogy ha súlyos vagy tartós a jelenlétük szakemberhez forduljunk.

Az afta tehát egy gyakori és kellemetlen szájnyálkahártya-probléma, amellyel életünk során szinte mindannyian találkozunk. A megfelelő ismeretek birtokában azonban hatékonyan csökkenthetjük az afták megjelenésének kockázatát, és eredményesen kezelhetjük őket, ha mégis kialakulnának. 

Legyünk tudatosak ezen a téren is és ha bizonytalanok vagyunk, kérjünk időpontot dentálhigiénés ellenőrzésre, ahol egy képzett szakember lehet a segítségünkre a probléma megoldásában.

Kezeljük az aftákat gyorsan!
Mosolyogj újra szabadon! >
Időpontfoglalás

Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)

Mi az afta, és miért alakul ki?

Az afta apró, fájdalmas fekély a szájüregben, amely leggyakrabban a száj belső felületén jelenik meg. Kialakulásának pontos oka nem ismert, de számos tényező, mint a stressz, szájüregi sérülés, hiánybetegségek, vagy ételallergia hozzájárulhat.

Milyen tünetei vannak az aftának?

Az afta tünetei közé tartozik a fájdalmas, fehéres vagy sárgás fekélyek megjelenése a szájnyálkahártyán. Ezek a sebek érzékenyek lehetnek érintésre, étkezésre és ivásra is.

Mennyi idő alatt gyógyul meg az afta?

Az afták általában egy-két hét alatt spontánul meggyógyulnak, bár a gyógyulási idő egyénenként változhat. A tünetek enyhítése érdekében otthoni kezelések is alkalmazhatók.

Hogyan kezelhető az afta otthon?

Az afta kezelésére szájvizeket, hűsítő géleket és kenőcsöket lehet alkalmazni, amelyek enyhítik a fájdalmat és a gyulladást. Fontos továbbá, hogy kerüljük az irritáló ételeket, mint a fűszeres és savanyú ételek.

Mit tehetek az afták megelőzéséért?

A megfelelő szájhigiénia fenntartása, a stressz csökkentése, a kiegyensúlyozott táplálkozás és az irritáló ételek kerülése mind segíthet csökkenteni az afták kialakulásának kockázatát.

Mikor érdemes orvoshoz fordulni az aftával?

Ha az afták nem gyógyulnak meg három hét alatt, gyakran visszatérnek, vagy súlyos fájdalmat, lázat, duzzanatot és egyéb tüneteket okoznak, érdemes szakemberhez fordulni.

Az afta fertőző?

Az afta nem fertőző, nem terjed személyről személyre. Az afták kialakulása inkább belső tényezőkön (pl. immunrendszer, örökletes hajlam) alapul.

Lehet-e valamilyen komolyabb betegség jele az afta?

Bár az afta általában ártalmatlan, bizonyos esetekben komolyabb betegség kísérő tünete is lehet, mint például az immunrendszeri problémák vagy vitaminhiány. Ha gyakran és hosszú ideig fennálló aftákkal küzdesz, fordulj orvoshoz.

Ha az aftáid nem gyógyulnak, fordulj szakemberhez! Jelentkezz be dentálhigiéniai vizsgálatra most!

Szeretnék hírlevelet kapni a legjobb ajánlatokról, újdonságokról, akciókról!