A fogaink és az ínyünk egészsége nem pusztán az esztétikum miatt fontos, hanem az általános egészségünket is komolyan befolyásolhatja. Egy kezeletlen, gyulladt fog amellett, hogy nagyon tud fájni, az egész szervezetet megterhelheti, sőt, komoly szövődményekhez is vezethet.
A foggyulladás okai
A fog nem egyik napról a másikra gyullad be. Általában hosszabb folyamat eredménye, amelyet kezdetben talán észre sem venni. A baktériumok szép lassan megtámadják a fogzománcot vagy az ínyt, és ha nem lépünk időben, a kezdeti kellemetlenség gyorsan komoly problémává alakulhat. Foggyulladást több dolog is okozhat, ezek közül a leggyakoribbak:
Fogszuvasodás
Ha a fogzománc meggyengül és a baktériumok eljutnak a fogbélbe, gyulladás alakulhat ki.
Fogágybetegség (parodontitisz)
A kezeletlen fogínygyulladás következtében az íny, sőt a fogak körüli csont is elkezd pusztulni, amely eleve gyulladással járhat. Ez pedig egy idő után foggyulladást is előidézhet.
Sérülések és repedések
Egy súlyos fogsérülés vagy egy apró repedés is lehetővé teheti a baktériumok bejutását a fog belsejébe.
Elhalt fogbél
Egy kezeletlen trauma vagy hosszan fennálló fertőzés a gyökércsúcs gyulladásához és a fog elhalásához vezethet.
A fogfájás megelőzhető!
Kérj dentálhigiénés kontrollvizsgálatot! >
Foglalj időpontot
A foggyulladás tünetei
A foggyulladás egy olyan probléma, amelyre sokan csak akkor figyelnek fel, amikor már talán késő. Éppen ezért fontos, tisztában lenni azzal, milyen jelek utalnak rá, mert minél hamarabb felismerjük, annál gyorsabban lehet elkezdeni a megfelelő kezelést. Mik ezek a tünetek?
Erős, lüktető fájdalom, amely főleg harapáskor vagy hideg-meleg, édes-savanyú ingerekre fokozódik. Előrehaladottabb esetben a fájdalom éjjel is jelentkezik és olyan erős, hogy nem lehet tőle aludni.
Duzzanat és vörösség az ínyen vagy az arc területén.
Rossz lehelet vagy kellemetlen íz a szájban.
Láz és általános gyengeség, ha a fertőzés előrehaladott állapotba kerül.
A gyulladt fog szövődményei
Ha a foggyulladást nem kezelik időben, az egyrészt lokális, másrészt az egész szervezetet érintő szövődményeket, megbetegedéseket okozhat, így a fog elvesztésén túl sokkal komolyabb következményekkel is járhat.
A lokális problémák
A gyulladt fog tehát a fájdalmon kívül, a szájüregben és annak környékén, különféle elváltozásokat okozhat:
- Fogtályog
A fogtályog egy gennyes gyulladás, amely a foggyökér környékén alakul ki. Ha nem kezelik időben, a genny felhalmozódik, és a gyulladás továbbterjedhet a környező szövetekre vagy az állcsontra, amely extrém esetben annak pusztulásához vezethet. - Fogvesztés
Ha a gyulladás eléri a fog gyökerét, a fog tartószerkezete meggyengül, ami miatt az teljesen menthetetlenné válhat. A fog kieshet magától vagy fogorvosi eltávolítást igényelhet. - Csontpusztulás
A kezeletlen foggyulladás hosszútávon a fogakat körülvevő csontszövet lebomlását okozhatja, ami megnehezíti a fogpótlást és további fogvesztéshez vezethet.
A szervezet egészére kiható kockázatok
A helyi elváltozások mellett azonban sokkal komolyabb szövődmények is felléphetnek egy nem kezelt foggyulladás miatt. Ilyenek például:
- Szív- és érrendszeri betegségek, mivel a gyulladásos folyamatok növelhetik a szívbetegségek, a magas vérnyomás és a stroke kockázatát.
- Szepszis, mivel a baktériumok bejuthatnak a véráramba, fertőzést okozva más szervekben.
- Cukorbetegség, mivel a krónikus gyulladás megnehezítheti a vércukorszint szabályozását.
- Terhességi komplikációk, mivel a fogínybetegség és a gyulladt fog növelheti a koraszülés és az alacsony születési súly kockázatát.
- Ízületi problémák, mivel a véráramba kerülő gyulladást kiváltó anyagok és baktériumok fokozhatják az ízületi fájdalmakat és duzzanatot.
- Alzheimer-kór, amelynek kialakulását egyes kutatások szerint a fogászati gócok is befolyásolhatják.
Megelőzés és kezelés
A gyulladt fog tehát nem csupán kellemetlen tüneteket vagy éppen erős fájdalmat okozhat, hanem az egész szervezetre kiható komoly egészségügyi problémák forrása is lehet. Éppen ezért a megelőzés kulcsfontosságú! Ennek érdekében kiemelt figyelmet kell fordítani a rendszeres szájápolásra, azaz a napi kétszeri fogmosásra, a fogselyemhasználatra, esetenként az antibakteriális szájvizek alkalmazásara, valamint a rendszeres fogászati kontrollra, hogy időben felismerhető legyen bármilyen elváltozás.
Emellett az olyan dentálhigiénés kezelések, mint a professzionális fogtisztítás, az irányított biofilm terápia, a fluoridos kezelések vagy a hialuronsavas ínykezelés mind segíthetnek megelőzni az ínyproblémákat és a fogszuvasodást, így csökkentve a foggyulladás kialakulásának esélyét.
Ne adj esélyt a foggyulladásnak! Jelentkezz be még ma hozzám és gondoskodj fogaid valamint egész szervezeted egészségéről!